Keliauti lėtai ir įsibūti Lietuvos kraštovaizdyje

„Lėtumas galėtų būti pats veiksmingiausias sprendimas norintiems prisidėti prie pasaulio gelbėjimo – siekiant darnos ir gyvenimo harmonijos bei neperžiangiant žemės galimybių ribų“, – sakė žinoma darnaus vystymosi teoretikė amerikietė Donella Meadows. Pasak jos, užuot eikvojusi energiją kovai su pasaulio blogybėms, visuomenė turėtų pirmiausia sumažini gyvenimo tempą. Stabtelėjimas padėtų išspręsti daugybę aplinkosaugos problemų, didžiąja dalimi kylančių iš to paties sąmyšio.
Panašiai ir kelionėse – judėdami lėtai turime daugiau galimybių pajusti tos vietos dvasią, aprėpti visumą, pamatyti už horizonto siekiančius tolius – vandenis, miškus, pievas, atkreipti dėmesį į kvapus ir garsus. Tam neužtenka pamindžikuoti prie informacinio stendo pažintinio tako prieigose ar trumpam užlipti į apžvalgos bokštą. Prasmingoms kelionėms reikia laiko – parymoti patikusioje vietoje, persimesti žodžiu su vietos gyventojais, praleisti naktį – įsibūti tame kraštovaizdyje. Tai ypač svarbu keliaujant po vertingiausią gamtos ir kultūros paveldą puoselėjančias teritorijas.

Vadovaudamiesi lėtumo kaip vertybės samprata nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje drauge su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba, valstybiniais parkais ir UAB „Hnit-Baltic“ 2011-2013 metais įgyvendina iniciatyvą, kurios metu Maps.lt svetainėje kuriamas interaktyvus įrankis keliaujantiems po Lietuvos saugomas teritorijas ir naujas Saugomų teritorijų produkto ženklas bei leidžiami informaciniai leidiniai

Maps.lt skiltis „Keliaujantiems lėtai“

Ką galima pamatyti pėsčiomis vaikščiojant po Dūkštų ąžuolyną Neries regioniniame parke? Kurios dviračių trasos tinkamiausios keliaujantiems su vaikais? Kaip atrodo Etnokosmologijos muziejus žiemos naktį?

Nuo šiol išsamią informaciją apie lankytinus objektus ir pažintinius maršrutus Lietuvos saugomose teritorijose kiekvienas galės rasti vienoje populiariausių Lietuvos svetainių Maps.lt, skiltyje „Keliaujantiems lėtai“, kurią galima pasiekti adresu www.maps.lt/keliaujantiemsletai.

Naujasis interaktyvus įrankis siūlo šimtus objektų ir dešimtis maršrutų aprašymų su nuotraukomis bei detaliais žemėlapiais, kuriuos galima atsisiųsti, atsispausdinti ir pasiimti su savimi į kelionę.

Šios paslaugos išskirtinumas tas, kad naudojant pažangiausias geografinių informacinių sistemų (GIS) technologijas, iki šiol buvę išbarstyti saugomų teritorijų duomenys yra kaupiami bendroje sistemoje. Sistema leidžia parkų darbuotojams kurti interaktyvias kelionės maršrutų schemas, jas keisti ir papildyti lankytojams aktualia informacija apie gamtos sąlygas ar paslaugas.

Informacija apie vertingiausius gamtos ir kultūros paveldo objektus ir pažintinius maršrutus bus prieinama ne tik svetainėje Maps.lt, kurią kasdien aplanko arti 40000 lankytojų. Valstybiniai parkai šiuos duomenis gali įkelti ir į savo svetaines kaip interaktyvius lankytinų objektų ar atitinkamų maršrutų žemėlapius.

Nuolat atnaujinama ir vystoma svetainė kitąmet bus papildyta audiogidais, skirtais parsisiųsti ir klausytis keliaujant.

Saugomos teritorijos produkto ženklas
 

Žemaitiška Užgavėnių kaukė, dzūkiška grikinė babka, Velykų verbų pynimo kursai, retų paukščių stebėjimas Nemuno deltoje – tai gyvos tradicijos sutinkamos Lietuvos saugomose teritorijose ir siūlančios atgaivą dažnai nuo miestų šurmulio pavargusioms sieloms.Netrukus tokius išskirtinius produktus ir paslaugas bus galima žymėti nauju Saugomos teritorijos produkto ženklu, pritaikytu kiekvienam Lietuvos valstybiniam parkui. Produktas ar paslauga galės pretenduoti į šį ženklą, jei atitiks bent tris iš žemiau išvardytų kriterijų:

 • paslaugos ir produktai neprieštarauja saugomos teritorijos steigimo tikslams;
 • išlaikomas autentiškumas, atsižvelgiama į vietos išskirtinumą, kultūros paveldą ir tradicijas;
 • pagaminta/teikiama nedarant žalos biologinei įvairovei, palanku žmogaus sveikatai;
 • neskirta masiniam vartotojui, didelėms, triukšmingoms keliautojų grupėms;
 • suteikiamas asmeninis dėmesys lankytojui;
 • parama vietos bendruomenės raidai ir veikloms.
   
Rinkdamiesi Saugomos teritorijos produkto ženklu pažymėtus produktus ar paslaugas keliautojai prisidės ne tik prie vietos ekonomikos raidos, bet ir prie gamtos ir kultūros paveldo apsaugos. Informacija apie ženklintus produktus ir paslaugas netolimoje ateityje taip pat papildys interaktyvų Maps.lt „Keliaujantiems lėtai“ žemėlapį.
 

Aukštaitijos nacionalinio parko pavyzdyje – 2012 m. sukurto Saugomos teritorijos ženklą reprezentuoja paukštis – žinios nešėjas, tarpininkas tarp žemės ir dangaus, tarp to, kas fiziškai apčiuopiama ir tik siekiama. Stilizuota uodega puošta etnografiniais motyvais primena kalavijo ašmenis ir taip pat siejasi su archeologiniu paveldu. Ženklo dizainerė – Santa Adomaitytė.  

 
Kitos projekto veiklos
 • Informacinio leidinio apie ženklinimo tikslus ir naudą saugomų teritorijų gyventojams parengimas, publikavimas ir platinimas;
 • Leidinio saugomų teritorijų lankytojams apie atsakingą vartojimą, žmogaus ūkinės veiklos svarbą biologinei įvairovei, ženklinimo tikslus;
 • TV laidos apie atsakingą vartojimą, žmogaus veiklos svarbą biologinei įvairovei, ženklinimo tikslus sukūrimas ir transliacija.
Projektą koordinuoja
Baltijos aplinkos forumas Lietuvoje

Projekto partneriai
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Žemaitijos nacionalinio parko direkcija
Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija
UAB „Hnit-Baltic”
UAB „TV Manija”

Daugiau informacijos
Darnaus vystymosi ekspertas Kęstutis Navickas
Tel. 8 5 215 9287, el.p. kestutis.navickas(eta)bef.lt

Šios veiklos yra projekto „Darnios Lietuvos saugomų teritorijų raidos puoselėjimas“ dalis. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.