Fotografijų parodos „Brydė’2022. Aliaska“ pristatymas

2023 m. sausio 25 d., trečiadienį, 13 val. maloniai kviečiame į Lietuvos geografų ir žurnalistų ekspedicijos „Brydė’2022. Aliaska“ fotografijų parodos pristatymą!
Pristatymas ir paroda vyks Seimo II rumų parodų galerijoje (įėjimas nuo upės pusės).
 
Paroda bus eksponuojama 2023 m. sausio 23 – vasario 6 dienomis.
 
Ekspedicija „Brydė‘2022. Aliaska“ – tai jau ketvirtasis bendras Lietuvos geografų draugijos ir Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistų klubo projektas. Jis skirtas Lietuvos išeivijos šviesuomenei atminti. Pagrindinis ekspedicijos tikslas – susitikti su Aliaskoje gyvenančiais lietuviais, pakeliauti po šį kraštą, kur prof. Kazys Pakštas svajojo apie galimybę įkurti atsarginę Lietuvą – „Dausuvą“.
 
Ankoridže „Brydė‘2022. Aliaska“ ekspedicijos dalyviai susitiko su Aliaskos valstijos garbės konsule Svaja Vansauskas- Worthington, kur lietuvių bendruomenėje buvo nuoširdžiai priimti su vietinėmis vaišėmis. Visi, kas turi lietuviškų šaknų, rodė savo protėvių dokumentus, laiškus ar kitas išlikusias relikvijas. Aplankytas lietuviškas mini muziejus, kurį Chugake įkūrė ponia Svaja.
 
Aliaskos universitete Ferbankse, Šiaurės muziejuje ekspedicijos dalyvius pasitiko dar viena garsi lietuvaitė – dr. prof. Aldona Jonaitis. Šio muziejaus įkūrėja irbuvusi ilgalaikė direktorė pristatė Aliaskos etnografinę ir antropologinę ekspozicijas. Šiame universitete, Inžinerijos fakulteto dirbtuvėse yra malūnsparniu atgabentas garsusis autobusas Nr. 142, kuriame gyveno ir savo gyvenimo pabaigą sutiko Kristoferis MacKendlesas – kino filmo „Atgal į gamtą“ herojus.
 
Ekspedicija keliavo Džeimso Daltono keliu, žinomu kaip „Ledo kelias“, kurį išgarsino ekstremalios realybės TV projektas „Ledo kelias“. Nors jis įvardijamas kaip greitkelis, tačiau tai 666 kilometrų paprasto žvyrkelio, kuris tęsiasi iki Arkties vandenyno. Jis buvo nutiestas ir skirtas naftotiekio Aliaskoje eksploatacijos reikmėms aprūpinti. Yukon River Camp gyvenvietėje, ant Jukono upės plausto aplankytas Neilas Eklundas – legendinis šio krašto keliautojas, Jukono upės žygeivis.
 
Denali nacionaliniame parke laisvai vaikšto grizliai ir meškos. Vienas ekspedicijos žygeivių buvo pasiklydęs, tačiau laimingai, per pelkes, pasiekė tikslą. Aukso ieškotojų kaimelyje ekspedicijos dalyviai aptiko smilčių… deja įspūdžiai buvo kur kas gausesni.
 
Antroji ekspedicijos dalis vyko Vakarų pakrantėje, perskridus į Sietlą, kur keliauta iki Portlando. Čia nacionaliniai parkai taip pat įspūdingi, su daugybe kilometrų pasivaikščiojimo takų. Jie tarsi atvirukai su Mount Rainier, Crater Lake ar Olympic nacionalinių parkų vaizdais. Ekspedicija „Brydė‘2022. Aliaska“ per šešiolika dienų trimis automobiliais nuriedėjo apie 4500 km, o pėsčiomis – apie 200 km.