Kinijos pavyzdžiu geografai pristato integruoto požiūrio į epidemiją svarbą

2020 m. kovo 25 d. COVID-19 infekuota 423 670 žmonių (Lietuvoje – 209) – kiekvienas žmogus, šeima, bendruomenė, valstybės ir visas pasaulis patiria stiprų kompleksinį sukrėtimą. Medicininė geografija – pandemijos įvairiapusė statistinė erdvinė informacija realiu laiku – tampa labai svarbi didžiuliam kiekiui žmonių, būtina efektyviam įvairiapusę žalą mažinančiam veiksmų koordinavimui.

Iššūkis kontroliuoti tolesnį pandemijos plitimą akivaizdžiai yra globalus.

2020 m.kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė COVID-19 protrūkį pasauline pandemija. Dar kovo 18 d. COVID-19 atvejai užregistruoti 160 šalių/teritorijų visuosežemynuose, o jųskaičius už Kinijos ribų viršijo 110 000. 2020 m. kovo 12 d. Kinijos nacionalinė sveikatos komisija paskelbė, kad epidemijos kulminacija Kinijoje praėjo:kovo 18 d. čiabuvo 34 naujai patvirtinti atvejai, ir visi – įvežtiniai.

Kinijos patirtis reikšminga visam pasauliui. Šiuo tikslu geografų komanda, kurioje, be kitų autorių yra Tarptautinės Geografijos sąjungos (IGU) viceprezidentas Bojie Fu, buvęs IGU generalinis sekretorius Mike’as Meadowsas ir IGU Ateities Žemėsgeografijos komisijos pirmininkas Wenwu Zhao, paskelbė Kinijos kovos su epidemija apžvalgą. Geografai pabrėžia integruoto požiūrio į epidemiją svarbą, jungiant koordinavimo, klasifikavimo ir bendradarbiavimo elementus(žr.paveikslą- 3C: coordination, clasification, collaboration).

Bendraautoriai ragina pasaulio bendruomenę derinti kovos su pandemija veiksmus.3C požiūris pabrėžia, kad COVID-19 įveikapriklauso ne tik nuo vaistų ir gydytojų, bet ir nuo visų visuomenės narių bendro dalyvavimo ir pastangų; visosšalys turipuoselėti pasitikėjimą, bendradarbiauti dalijantis veiksmingais gydymo metodais, vaistaisirpatirtimi, nesvarbu, ar tai būtų sėkminga, ar ne.

Kinijos veiksmų apžvalgapaskelbta„Science Bulletin“, pilną straipsnio tekstą galite rasti čia: https://doi.org/10.1016/j.scib.2020.03.024

Wenwu Zhao yra Pekino Bendrojo universiteto Geografijos mokslų fakulteto profesorius. Jis atlieka tarpdisciplininius tyrimus, įskaitant tokias temas kaip žemės naudojimas ir ekosistemų paslaugos, socio-gamtinės sistemos, tvarumas.

Bojie Fu yra Kinijos mokslų akademijos profesorius, Pekino bendrojo universiteto Geografijos mokslų fakulteto dekanas. Jo tyrimai sutelkti į kraštovaizdžio struktūros ir ekologinių procesų modeliavimą, ekosistemų funkcijas ir žmonių gerovę, tvarumą.

Mike Meadows yra Keiptauno universiteto ir Rytų Kinijos bendrojo universiteto Gografijos mokslų fakulteto profesorius. Jo interesų sritis – fizinė geografija, aplinkos apsauga ir žmonių veiklos pokyčiai, pietinės Afrikos kvartero paleo-aplinkos rekonstrukcija.

IGU – Tarptautinė Geografijos sąjunga, kurios nariu yra ir Lietuvos geografų draugija. IGU prezidentas – Yukio Himiyama, Hokaido Pedagogikos Universiteto (Japonija) profesorius emeritas.