Virtuali “Geografijos naktis” Lietuvoje: 5 žvaigždės

2020 m. balandžio 3 d. Lietuvoje įvyko 5 geografijos populiarinimo renginiai, kuriuose aktyviai dalyvavo apie 400 žmonių.

Covid-19 viruso pandemija smarkiai pakeitė įsivaizdavimą, kaip turėtų vykti Geografijos nakties renginiai. Planai – žmones sudominti geografija per viešas paskaitas, ekskursijas, žygius, gyvas diskusijas, pokalbius, filmų peržiūras ir tarpkomandinius geografinius žaidimus, priimti daug svečių mokslo įstaigose – žlugo. Ne tik dėl karantino, bet ir dėl bendros slegiančios situacijos, milžiniško užimtumo, naujų iššūkių nuotoliniu būdu dirbant ir organizuojant ugdymą, studijas, dėl pakitusių bendravimo ir bendradarbiavimo formų, nutrūkusio betarpiško ryšio su kolegomis.

Kovo pradžioje, kai pandemija jau buvo įsisiautėjusi Kinijoje, pagrindiniai Geografijos nakties organizatoriai Europos geografinių asociacijų organizacija EUGEOir Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas dar reikalavo visą būsimų renginių informaciją pateikti iki kovo 10 d..

Tuomet Lietuvos geografų draugija EUGEO pateikė 7 renginių sąrašą. Tačiau jau po poros dienų buvo aišku, kad didžiausias mūsų renginys – jubiliejinis XX-asis nacionalinis mokinių Č. Kudabos geografijos konkursas – neįvyks. Nebetiks ir kiti ankstesni geografijos populiarinimo formatai. Tokia Geografijos nakties šventė, kokia buvo sumanyta, kokiai buvo ruoštasi, atšaukta. Tačiau užklausus mūsų organizatorių apie jų planus, nustebino Kruonio gimnazijos geografijos mokytoja Daiva Kruliauskienė ir Kazitiškio bibliotekos bibliotekininkė Rasa Trubilienė, kurios sakė “nenusileis virusui” ir savo idėjasįgyvendins pasitelkdamos internetą! Taip Lietuvos geografijos naktis kovo 16 dieną buvo perkelta į virtualią erdvę!

 

Apie atskirus renginius.

1. Kruonio gimnazijos virtualus renginys “Kramtyk geografiją” siūlė linksmai pasinerti į geografijos įdomybes https://z-m-www.facebook.com/events/525126798414774/.

Jau antrus metus “Geografijos nakties” šventę rengianti Kruonio gimnazijos geografijos mokytoja Daiva Kruliauskienė 9 ryto pakvietė smalsių geografinių pusryčių su TED-ed prieskoniais – žaismingos, animuotos, trumpos informatyvios pamokos tikrai gali suteikti ”jėgų” – žinių apie pagrindinius geografinius procesus.

Per pietų pertrauką buvo siūloma pamąstyti apie mūsų vartosenos poveikį aplinkai ir susipažinti su plastiko keliu mūsų vandenynuose National Geographic istorijoje “Planet or Plastic?”

15 val. pavakariams buvo galima išbandyti mobiliąją programėlę – interaktyvų gidą Actionbound ir artimiau susipažinti su Koronavirusu.

18 valandos vakarienei žingeiduoliai suko Žemės rutulį Ian Webster sukurtoje svetainėje ir galėjo pamatyti ne tik kaip žemynai susidūrė ir vėl subyrėjo, bet ir sužinoti, kokioje situacijoje būtų jų dabartinė gyvenamoji vieta.

21 val. vyko azartiškoji viktorina “Kramtyk geografiją”, kurioje varžėsi net 106dalyviaiir afrikietiškų šokių pamoka, o per 22 val. naktypiečius – rami filmo “Namai” peržiūra.

2. Kazitiškio bibliotekos (Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos filialo) bibliotekininkė Rasa Trubilienė Facebook paskyroje sukūrė viktoriną “Pažvelk pro savo langą geografiniu žvilgsniu” ir kvietė sužinoti 10 svarbių faktų apie Kazitiškio seniūniją.  https://www.facebook.com/www.ignalinosvb.lt/.

3. Vilkaviškio Atvirame jaunimo centre, vadovaujant Rasai Venclovei ir naudojantis zoom.us programa 18-20 val. buvo atliktas specialus tyrimas“Mano gimtasis kraštas” https://www.facebook.com/events/903474140075878/. Siekta išsiaiškinti dažniausiai lankomas vietas, stebėti, kaip toli keliaujama karantino metu ir koia yra populiariausia Vilkaviškio rajono vieta Koronaviruso karantino metu. Tam sukurtas klausimynas, leidęs išsiaiškinti, kur vilkaviškiečiai ėjo/važiavo/sportavo/užsisakė maisto išsinešti ir pan. Vilkaviškio mieste ar rajone.

Renginyje dalyvavę 27 žmonės pranešė, kad per 3 karantino savaites, palyginti su ankstesne judėjimo laisve, daugiausiai laiko praleido vilkaviškiečių vasaros metu paprastai mėgstamame pliaže 54°38’51.0″N 23°00’27.3″E – čia per karantiną jie apsilankė 54 kartus. Bent po 1 kartą dalyviai lankėsi miesto centre, prie paminklo dr. J. Basanavičiui. Nustatyta, kad apsipirkti žmonės eina žymiai rečiau nei anksčiau, apgalvoja, ko reikia; maisto išsinešti nori retai, daugiau gamina namuose. Visgi renginio dalyviai laikas nuo laiko išeina įkvėpti gryno oro, mankštinasi, tyrinėja gamtą ir pan.

4. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija (Kornelija Dambrauskienė ir kt.) FB paskyroje suorganizavo viktoriną, skirtą parko kraštovaizdžio gamtinių vertybių mėgėjams ir kvietė komentaruose atsakyti į klausimus, pateiktus po 7 fotografijomis, dalintis panašiais vaizdais. Ši veikla buvo aktyvi iki pirmadienio; ji sulaukė 105 patiktukų, buvo pasidalinta 22 kartus.Organizatoriai veiklos pabaigoje pateikė svarbiausių gamtinių procesų paaiškinimus.

5. Lietuvos geografų draugija (dr. Giedrė Godienė ir dr. Jurgita Rimkuvienė) organizavo akciją “Geografinis langas”.Ši virtuali akcija kvietė smalsiai pažvelgti pro savo langą ir pasidalinti su kitais tiek matomais vaizdais, tiek jų geografiniais aiškinimais.

Apklausos principu surengta užduotis siūlė atpažinti ir paaiškinti kuo daugiau vaizde pastebimų geografijos šeimos disciplinų, jų požymių

https://survey123.arcgis.com/share/ac19efcf58cc4bab86af90e2ee1ecbd5?fbclid=IwAR19sd-grJZYUa18U44VhUPPDm6grMqBvz4yVzTt8i5qoasASCQoSqu4BNc

ir drauge sukurti karantino Lietuvą balandžio 3-iosios dieną vaizduojančių fotografijų žemėlapį: https://geografudraugija.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=6a5f7ca787374355a54e5c88932ae032&fbclid=IwAR0t0AbC4O-J84kXlWTdW61OhZ4QgtMnEVr3oQIwYSBzgfwwGUGYaY4-RTg

Balandžio 3 d. per 17 valandų užduotį atliko 130 žmonių, daugiausiai – moksleivių. Nusprendus užduoties atlikimo laiką pratęsti (iki balandžio12 d.), balandžio 3-5 d. iš viso atlikta 140; balandžio 3-6 d. – 162 užduotys.

“Geografinio lango” žemėlapis aprėpė ne tik Lietuvą, bet ir Daniją, Kiprą, Rusiją, kur šiuo karantininiu laikotarpiu yra lietuviai. Aktyviausi buvo Vilniaus (60 užduočių), Telšių ir jų apylinkių (21 užduotis) gyventojai, 6 atliktos Kaune, 5 – Panevėžyje, 4 – Žagarėje ir Troškūnuose. 25 savivaldybėse nepateikta nei vieno atsakymo.

Paskutiniais duomenimis (2020 04 06 19.00), mokiniai sudarė beveik 63 % atlikusių užduotį, geografija besidomintys (bet neprofesionalai) suaugę – 23,4%, mokytojai – 7,4%.

Geografinis langas sudomino daugiausiai 12-16 metų vaikus (37,65 %) ir 17-20 m. jaunimą (19,13 %), 46-60 m. brandžius suaugusius (16,05%), 31-45 m. (11,11%) žmones, dar mažiau 5,55% -21-30 m. amžiaus ir buvo sunki jaunesniems kaip 10 metų vaikams (atsiliepė vos keletas ikimokyklinukų, pradinukų).

Geografinio lango 2020 žemėlapis. LGD: metodika dr. G. Godienė, GIS – dr.J. Rimkuvienė

Nuo kovo 26 d., kai akcija buvo paskelbta, LGD vykdė plačią informacinę kampaniją. “Geografinio lango” tema iki akcijos pradžios LGD FB buvo paskelbta 14 originalių straipsnių, pristatančių pačią užduotį ir 12 geografinių disciplinų. Visi drauge šie straipsniai pasiekė 16725 žmones (1907 įtraukti; 1239 patiktukai, 102 pasidalinimai). Balandžio 3 ir 6 d. apie Geografinio lango eigą vien LGD FB paskelbta 5 straipsniai, kurie pasiekė 12934 žmones (1548 įtraukti; 96 patiktukai, 85 pasidalinimai).

Geografinio lango iniciatyvą LTV laidoje “Labas rytas” anonsavo nacionalinė televizija. Geografinio lango užduotis buvo paskelbta VU CHGF; VU GKK FB; JGM FB, LGMA FB ir cirkuliavo bendruomenėje aktyvių jos narių, ypač – geografijos mokytojų, dėka. Apie EUGEO Geografinės nakties iniciatyvą informavo Lietuvos kartografų draugija.

 

Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijos geografijos mokytoja Dolita Gudynienė siūlė vaikams namuose jiems priimtinu metu su šeima pažiūrėti filmą “Namai”. VU CHGF Geografijos ir kraštotvarkos katedra dalijosi Karališkosios Geografijos draugijos  dokumentinių geografinių filmų lobynu.

 

Apibendrinimas

2020 m. balandžio 3 d. Lietuvoje įvyko 5 geografijos populiarinimo renginiai.

Temos. Antroji Lietuvoje “Geografijos naktis” 2020 metais palietė visiems aktualią Koronaviruso ir karantino temą (Vilkaviškio AJC., Kruonio gimn., LGD), kvietė geriau pažinti visą pasaulį (Kruonio gimn.), lokalias vietoves (Kazitiškio biblioteka) ir reiškinius (Kuršių Nerijos NP), atskiras geografines disciplinas (LGD), aktualias ekologines problemas (Kruonio gimn.).

Veiklų tipai. Virtualioje erdvėje buvo drauge sukurti 2 žemėlapiai (LGD, Vilkaviškio AJC.), surengtos 2 viktorinos (Kruonio gimn. ir Kazitiškio bibl.), 2 veiklose buvo naudojama fotografija, organizatoriai kvietė žiūrėti mokomuosius ir dokumentinius filmus, besidomintys gavo pakankamai papildomos informacijos.

Kompleksiškiausias, labiausiai dinamiškas ir įvairias veiklas integruojantis – Kruonio gimnazijos renginys “Kramtyk geografiją”. Įskaitant pratęsimą savaitei – ilgiausios trukmės ir plačiausią auditoriją apėmė LGD renginys “Geografinis langas”.

Virtuali auditorija. Iš viso geografiją populiarinančiose veiklose dalyvavo apie 400 žmonių.

Nors orientuotos į plačiąją visuomenę, daugiausiai šios veiklos sudomino moksleivius ir jaunuomenę, gebančią laisviau naudotis informacinėmis technologijomis (pavyzdžiui, Geografinio lango užduoties nesiėmė spręsti nei vienas senjoras…).

„Geografijos naktis”– tai tarptautinė geografinių renginių platforma, kurią inicijuoja Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas, Europos geografinių asociacijų organizacija EUGEO. Lietuvoje ją globoja Lietuvos geografų draugija.

Europos geografijos naktis pirmąkart surengta Kroatijoje, Zadare 2016 m..

Europoje 2020 m. Geografijos naktis būtų vykusi 4 kartą ir, pagal pradinį sumanymą, turėjo apimti visus žemynus, tačiau dėl Covid-19 pandemijos nebegalėjo būti koordinuojama.

Visgi, virtualūs renginiai vyko Italijoje (2 iš numatytų 52 renginių 25-iose vietovėse), Ispanijoje (1), Slovėnijoje (2 nacionalinių konkursų apdovanojimai), Graikijoje (Atėnuose).

Sveikinimus veikiausiai didžiausią skaičių renginių šalyje surengusiai Lietuvai perdavė EUGEO kolegos ir IGU (Tarptautinės geografijos sąjungos) vadovybė.

Pernai, 2019 m. balandžio 5-ąją įvyko daugiau nei 100 renginių 12-oje Europos šalių (iš jų vien Italijoje 51) ir 7-iose šalyse už Europos ribų – Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Lietuvoje – 10 renginių, kuriuose iš viso dalyvavo virš 1300 žmonių, daugiausiai – moksleivių, mokytojų.

Visos nuorodos: 

1. Kruonio gimnazijos virtualus renginys “Kramtyk geografiją”: https://z-m-www.facebook.com/events/525126798414774/

2. Kazitiškio bibliotekos  viktorina “Pažvelk pro savo langą geografiniu žvilgsniu”: https://www.facebook.com/www.ignalinosvb.lt/

3. Vilkaviškio Atviro jaunimo centro tyrimas “Mano gimtasis kraštas”: https://www.facebook.com/events/903474140075878/

4. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos viktorina balandžio 3 d.: https://www.facebook.com/kursiu.parkas/

5. Lietuvos geografų draugijos akcija “Geografinis langas”.

Anketa: https://survey123.arcgis.com/share/ac19efcf58cc4bab86af90e2ee1ecbd5?fbclid=IwAR19sd-grJZYUa18U44VhUPPDm6grMqBvz4yVzTt8i5qoasASCQoSqu4BNc

Žemėlapis: https://geografudraugija.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=6a5f7ca787374355a54e5c88932ae032&fbclid=IwAR0t0AbC4O-J84kXlWTdW61OhZ4QgtMnEVr3oQIwYSBzgfwwGUGYaY4-RTg

 

Daugiau informacijos: www.lgd.lt; FB Lietuvos geografų draugija

Klauskite: dr. Giedrė Godienė, g.godiene@gmail.com, FB Giedrė Godienė

VU CHGF Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros dėstytoja,

Lietuvos geografų draugijos viceprezidentė

 

Prisegtukai: