„Geografijos nakties 2022“ renginiuose Lietuvoje – virš 1000 dalyvių

2022 m. balandžio 1 d. drauge su visu pasauliu švenčiant „Geografijos naktį“, Lietuvoje įvyko 18 geografijai populiarinti skirtų renginių (iš jų 4 virtualūs); juose puikiai laiką praleido iš viso 1178 dalyviai. Geografiniai džiaugsmai tęsėsi visą parą – nuo penktadienio 7 val. ryto (pavyzdžiui, Vilniaus Jeruzalės progimnazijoje) per visą naktį iki šeštadienio 7 val. ryto (pavyzdžiui, VDU Ugnės Karvelis gimnazijoje).

Ketvirtą kartą surengtoje Geonaktyje Lietuvos geografai labiausiai orientavosi į savas (daugiausiai mokyklines), po Covid pandemijos labai gyvo bendravimo pasiilgusias bendruomenes. Atviri visiems norintiems buvo 3 žygiai, virtualūs renginiai. Didžiausio tarptautinio dėmesio sulaukė Kruonio gimnazijoje surengta viktorina, kurioje dalyvavo net 30 smalsuolių iš Latvijos, Graikijos, Portugalijos ir Italijos.

Entuziastingiausias buvo Vilnius, kur vyko net 8 renginiai, po vieną geo-tašką pasaulio žemėlapyje užsidėjo Kaunas, Kauno rajonas, Kazlų Rūda, Jonava, Kaišiadorys, Kruonis, Vilkaviškis, Alytus, Dubingiai ir Raseiniai.

Geografines veiklas organizavo studentai, VU dėstytojai, Vilkaviškio atviras jaunimo centras, Asvejos ir Dubysos regioninių parkų direkcijos, tačiau pačią didžiausią geo-bangą sukėlė nuostabūs geografijos mokytojai.

Tą dieną ir naktį vyko ekskursijos ir žygiai (Sudervės upės slėnyje Pilaitėje Vilniuje, Dubysos slėnio raguvomis, prie Asvejos ežero, naktinis žygis į mišką Kazlų Rūdoje ir kt.), lobių paieškos, žaismingi orientaciniai pasivaikščiojimai Kauno Žaliakalnyje, Kauno rajone, Kaišiadoryse, Vilkaviškyje, Alytuje, Jonavoje.

Buvo surengta bent 10 įvairiaus masto geografinių viktorinų, išlošta daug prizų loterijose, buvo klausomasi paskaitų, geomokslų studijų pristatymų, vyko specialios pamokos, vakaronės mokyklose ir gamtoje, prie laužų, taip pat muziejų lankymas, parodos, kūrybinės dirbtuvės, filmų peržiūros, gražiausių eilėraščių Žemei rinkimai, atliekamos įvairiausios smagios geografinės užduotys. Virtualus tiltas leido pamatyti, kokie panašūs ir skirtingi yra Vilniaus ir Romos miestai, kurių abiejų mitai susiję su vilkais. Jau antrus metus  drauge pildytas ir Vilniaus licėjaus sukurtas dalyvaujamasis „Vandens lašo žemėlapis“.

Ypatingas dėmesys geografijai – specialūs festivaliai. Tai jau tradicinės fiestos „Kramtyk geografiją“ Kaišaidorių rajono Kruonio gimnazijoje (vad. Daiva Kruliauskienė), „Geo-Širdis: renginys jaunimui“ Vilkaviškyje, AJC (vad. Rasa Venclovė), o taip pat šiemetinė VDU Ugnės Karvelis gimnazijos Geografijos naktis (vad. Aistė Vilimė ir Eglė Poderienė), Geografijos naktis Alytaus Panemunės progimnazijoje (vad. Deimantė Puleikienė), Geografijos fiesta Jonavoje (vad. Aušrinė Živaitienė)… Susižavėjimą kelia tai, kaip Geonaktis į smagų verpetą įsuko visą Vilniaus Jeruzalės progimnaziją: renginiuose visą dieną dalyvavo net 200 pradinukų, 250 vyresniųjų ir apie 50 mokytojų!

Lietuvos geografų draugija dėkoja visiems geografijos entuziastams, išradingiems ir pasišventusiems mokytojams, Vilniaus universiteto Geomokslų instituto dėstytojams ir studentams, Asvejos ir Dubysos regioninių parkų direkcijoms, Vilkaviškio atviram jaunimo centrui, vaikams, tėvams, rėmėjams – visiems, kurių dėka įvyko ši geografijos šventė.

Pasaulyje Geografijos naktis 2022 m. vyko 6-ą, o Lietuvoje – 4-ą kartą. Prancūzijos ir Italijos geografinių draugijų pastangomis visus renginius pristato bendras https://www.geonight.net/ ir atskirų renginių tinklalapiai, informacijos sklaida vyksta visais svarbiausiais socialiniais tinklais.

Pasaulyje 2022 m. balandžio 1 d. šurmuliavo virš 200 geografinių renginių 31 šalyje, visuose žemynuose. Buvo galima sužinoti, išgirsti ir pamatyti, kaip apie geografiją kalbama ne tik Europoje, bet ir Australijoje, Kanadoje, Meksikoje, Etiopijoje, Madagaskare, Maldivuose, Azerbaidžane, Saudo Arabijoje, Senegale, Benine, Indijoje, Indonezijoje, Japonijoje, Bolivijoje, Venesueloje, Prancūzijos Gvianoje. Nuo 20022 m. vasario 24 d. Ukrainą užpuolusiai Rusijai Geonakties durys buvo užvertos, tačiau Ukrainoje, Kijive renginys buvo surengtas nepaisant karo.

„Geografijos naktis“ – tai geografinių renginių platforma, kurią 2017 m. nacionaliniu mastu pirmąsyk inicijavo Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas. Europos geografinių asociacijų organizacijos EUGEO pastangomis iniciatyva išplito Europoje, o propaguojant Tarptautinei geografų sąjungai IGU – visame pasaulyje. „Geografijos naktis“ pirmąkart surengta Kroatijoje, Zadaro mieste 2016 m.

Tarptautinės Geografijos nakties koordinatorius Lietuvoje – Lietuvos geografų draugija (LGD).

2021 m. Geografijos naktis pritraukė 730, 2020 m. – 400, 2019 m. 455 dalyvius (neskaitant Č. Kudabos konkurso, kur buvo 850 dalyvių).

 

Apie kai kuriuos atskirus renginius

Geografijos naktis Vilniaus Jeruzalės progimnazijoje(500 dalyvių) vadovaujant geografijos mokytojai Aurelijai Kuckaitei vyko beveik 12 val.; jai mokiniai ruošėsi visą mėnesį!

Prieš pamokas buvo dalijami ir klijuojami renginio logotipai-lipdukai mokiniams ir mokytojams. Per pertraukas itin populiarios buvo net 4 vietose surengtos geografinių klausimų loterijos. Tarp pamokų pradinukai lankė Progimnazijos geografijos mokymo priemonių pažintinį muziejų „Pažink Žemę“, kurio eksponatus pristatė 6 – tokai. Vyko 100 klausimų „Kahoot“ viktorina „Pasaulio geografija“. Buvo 6-8 klasių mokinių gražiausių eilėraščių „Žemei“ rinkimai ir net 10 laureatų apdovanojimas. Žaistas geografinis stalo žaidimas „Aplink pasaulį“. Renginio dalyviai paliko savo įspūdžius mokyklos geografijos muziejaus atsiliepimų knygoje. „Buvo labai smagu, nors ir nelengva suorganizuoti, bet pavyko nuostabių mūsų mokinukų dėka“, – sakė mokytoja Aurelija.

VDU UKG GEOGRAFIJOS NAKTIS 2022 (120 dalyvių), vadovės –geografijos mokytojos Aistė Vilimė ir Eglė Poderienė, būrelio „Jaunieji VDU UKG geografai“ nariai, administracija. Dvylikos valandų trukmės programoje, trukusioje nuo 19.00 val. vakaro iki 7.00 val. ryto vyko labai įvairios veiklos. Geologas dr. Jonas Šečkus skaitė paskaitą ,,Žmogus ir gamta – natūralūs ir mūsų sukelti pavojai“. Keliautoja, fotografė, gimnazijos alumnė Kotryna Remeikaitė pasakojo apie keliones po klanus. Buvo galima paskanauti net 15 tradicinių pasaulio virtuvių patiekalų, kuriuos renginiui ruošė mokinių komandos; dalyvauti protmūšyje „Ar pažįsti savo kraštą?“; rungtis orientacinėje estafetėje su virtualiu „Actionbound“ gidu; žaisti geografinius stalo žaidimus; žiūrėti filmą apie norvegų keliautoją, antropologą, tyrinėtoją Turą Hejerdalą; linksmintis „Muzikinėje saloje“ su gimnazijoje susibūrusia muzikos grupe „LES BOOTS“.

Renginio dalyviai ne tik aktyviai dalyvavo geografinėse veiklose, bet ir rūpinosi visų gimnazijos geografinių sferų išsaugojimu, todėl išaušus rytui GRIND(Ų)SFEROJE nebuvo maisto likučių trupinių, SIEN(Ų)SFEROJE – neaptikti uolų piešiniai, ŠVIESTUV(Ų)SFEROJE – nesiautėjo elektringosios dalelės. Jaunieji geografijos entuziastai įrodė, kad švęsti ir linksmintis galima be katastrofiškų potvynių kriauklėse ir tektoninių stalviršių judėjimo, kad geriausia, kas lieka po renginio, yra šviesūs prisiminimai, išsaugotas bendrystės jausmas, praturtintos geografinės žinios!

Padėka – RIMI prekybos centrui Akademijos miestelyje, leidyklai Šviesa, Junigedos ir Liudviko Džiautų mamai už pagalbą organizuojant tarptautinį Geografijos nakties renginį.

„Kramtyk geografiją“ Kruonio gimnazijoje(80 dalyvių), vadovė Daiva Kruliauskienė.

Gimnazijos geografų būrelio „Kompasas“ organizuotoje fiestoje „Kramtyk geografiją“ dalyvavo 50 gimnazijos 5 – 12 kl. Mokinių, o viktorinoje online be 8 lietuvaičių varžėsi dar 30 dalyvių iš Latvijos, Graikijos, Portugalijos ir Italijos. Dar vyko iškylos po Kruonį, mokyklą ir aplink ieškant lobių su interaktyviu gidu „Actionbound“, buvo ragauti egzotiniai vaisiai ir daržovės, spėliojamos jų kilmės vietos, kuriamos geografinės dainos, daug šokių ir naktinių priesaikų… Pagerbdami Ukrainą ir 3 mokykloje besimokančius vaikus iš Charkovo (5, 8 ir 10 kl.) mokiniai susipažino su pagrindiniais ukrainietiškais simboliais.

„Nors išsiskirstėme prieš pat vidurnaktį, bet vaikai pageidauja, kai atšils orai, suorganizuoti dar vieną renginį per visą naktį“, – sakė geografijos mokytoja Daiva Kruliauskienė.

Kauno Gedimino sporto ir sveikatinimo gimnazijos bendruomenės „Paieškos Kauno Žaliakalnyje“(75 dalyviai),vadovės geografijos mokytoja Eglė Vitkevičienė ir istorijos mokytoja Edita Mačiulaitienė.

Net 22 mokinių, tėvų ir gimnazijos darbuotojų komandos leidosi į 7 km orientacinį žygį „Paieškos Kauno Žaliakalnyje“, naudojantis „Actionbound“ išmaniąja programėle ieškojo geografinių simbolių, skaičiavo bei fotografavo. Keliaujant reikėjo atsakyti į 30 klausimų: prie Kauno vandenų administracijos pastato apie hidrosferą, prie Kauno mečetės –apie religijas, Lietuvių gatvėje –apie Kazį Pakštą, Astronomijos gatvėje –klausimas apie Mikalojų Koperniką, prie Pompėjos restorano – apie Vezuvijų, prie parduotuvės „Šilas“ –apie Lietuvos miškus ir pan. Dalyviai ieškojo ant statulos šiaurės krypties rodyklės, mūsų planetos piešinio ant pastato sienos, geografinės nakties simbolio gaublio –Verslo skvere. Naudamiesi gatvėje esančiu miesto plano žemėlapiu nustatinėjo, kuriame Nemuno krante išsidėstę objektai…

Naktinis žygis į mišką Kazlų Rūdoje(67 dalyviai), vad. Valdorfo progimnazijos ir Kazio Griniaus gimnazijos geografijos mokytoja Dalia Valė Petraitienė. Dalyvavo daugiausiai 5-8 klasių mokiniai, tame tarpe dvi mergaitės ir vienas berniukas iš Ukrainos, 6 gimnazistai, mokytojai, tėveliai. Veiksmas vyko miško stovyklavietėje, kur skambėjo iškilmingas pažadas Gamtai, Ukrainos paminėjimas, lobio paieškos, linksmos judriosios rungtys miške, vėliau –laužas, naktinis žygis…

Geografijos fiesta Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje (61 dalyvis), vad. Aušrinė Živaitienė. Vyko paskaita – susitikimas su dvyliktokais „Kartografija ir GIS“, kurią vedė gimnazijos alumnė, VU II kurso kartografijos studentė Gabija Pacevičiūtė; protmūšis „Aplink Žemę“, kuriame dalyvavo 11 komandų po 5 mokinius. Renginius padėjo organizuoti mokinių taryba, protmūšį vedė devintokai, vertinimo komisijoje taip pat buvo mokinių tarybos atstovai ir gimnazijos pavaduotoja D. Sirtautienė.

Vilkaviškio atviras jaunimo centro „GeoHeart“(27 dalyviai) festivalis per naktį, vad. Rasa Venclovė. Vyko orientacinis žaidimas Vilkaviškyje, kulinarinė kelionė po įvairiausias pasaulio šalis, protų mūšis, net keletas kino seansų, kurių metu keliavome net po visatą…

Vilniaus licėjaus bendruomenės dalyvaujamasis Vandens lašo žemėlapis (38 dalyviai 2022 metais), vadovaujant mokytojoms Linai Vasilevičienei ir Jolitai Milaknienei. Šį žemėlapį sukūre daugkartinis GIS konkurso „Mano žemėlapis Lietuvai“ nugalėtojas Marius Mikelionis (IV kl. Vilniaus licėjus). Čia pamatysite apie 100 foto: daugiausiai iš Lietuvos, o taip pat iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Italijos, Kroatijos, Graikijos, net Japonijos ir Maldyvų. Fotografijose vanduo aplink mus, jo įvairovė, svarba, vandens būsena, savybės ar jo tarša.  Žemėlapis: https://arcg.is/XTuyL

Tiriamasis Sudervės upės žygis (25 dalyviai nuo 13 iki 80 metų), vedė dr. G. Godienė (LGD, VU CHGF GI). Keliaujant 6 km maršrutu nuo Pilaitės piliakalnio iki Sudervės santakos su Nerimi tyrinėtas Sudervės upės vidurupys ir žemupys. Vyko upės pločio, gylio, senųjų liepų apimties matavimai. Dalyviai žymėjo savo atradimus specialiuose kontūriniuose žemėlapiuose, norintys išmoko naudotis i-Naturalist programėle ir fiksavo įvairias rūšis, sužinojo, kokie jų pavadinimai. Išdalinti LGD prizai…

Edukacinis žygis „Gamta ir kraštovaizdis po daugelio metų: Sufozinis cirkas“ Asvejos RP(30 dalyvių), vedė regioninio parko specialistai. Pasivaikščiojimą Liudgardo šlaite praturtino įdomūs ir vaizdūs prof. Algimanto Česnulevičiaus (VU CHGF GI) pasakojimai apie paskutinio ledyno tirpsmą Lietuvoje ir jo tvarinius, įspūdingą lankymui pritaikytą geomorfologinį objektą –sufozinį cirką.

Prisegtukai: