Kaip atlikti užduotį “GEOGRAFINIS LANGAS”

Kviečiame pažvelgti pro savo langą geografiniu žvilgsniu ir pasidalinti tuo su kitais, sukurti Lietuvą balandžio 3-iosios dieną vaizduojančių fotografijų žemėlapį ir suprasti, kokia Jūsų turima geografinių akinių kolekcija – kiek geografinių aspektų galime atpažinti savajame vaizde pro langą?

 

Tai gali visi! Ir vaizdas gali būti pas paprasčiausias – juk smagu matyti ypatingus, didelius dalykus mažose užuominose?!

Užduoties tikslas – pasitikrinti savo pastabumą ir geografinį mąstymą – rasti vaizde kuo daugiau geografinių aspektų, jų požymių ir sukurti bendrą Lietuvos karantino vaizdų žemėlapį.

 

  1. Bet kuriuo šviesiu metu šiandien nufotografuokite arba nupieškite (kiek galite tiksliau) vaizdą pro savo namų langą.
  2. Atsidarykite nuorodą https://survey123.arcgis.com/share/ac19efcf58cc4bab86af90e2ee1ecbd5
  3. Atsakykite į anketos klausimus apie save (nebus matomi viešai, bet padės sudaryti statistiką) ir fotografavimo vietą.
  4. Raskite savo namų koordinates
  5. Įkelkite savo foto/piešinį
  6. Savo vaizde raskite kuo daugiau geografinių disciplinų – aprašykite vaizdą, pasirinkdami įvairius “geografinius akinius” (padės anketa, klausimai ir paaiškinimai, publikuojami LGD FB ); kiekvienas aprašymas iki 1000 žodžių. Galite pasirinkti vieną, keletą ar visas 12 geografinių disciplinų. Galite atsakyti į vieną ar kelis pateiktus klausimus arba pateikti savo unikalius atsakymus. Jei numatote rašyti detaliai, siūlome išsaugoti tuos vertingus užrašus dar ir pas save kompiuteryje, o jei kas nepavyktų – iki balandžio 3 d. 24 val. siųskite juos el. paštu g.godiene@gmail.com, nurodydami savo taško koordinates (tikimės, kad bus įmanoma papildyti)
  7. Patikrinkite rezultatus svetainėje https://geografudraugija.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=6a5f7ca787374355a54e5c88932ae032ir pamatykite, kaip atrodo Jūsų atsakymas, apžiūrėkite bendrai visų sukurtą Karantino Lietuvos vaizdų žemėlapį

 

Geografinės disciplinos – tai fizinės (gamtinės) ir visuomenininės (socialinės – ekonominės) geografijos šakos. Tarp gamtinių – meteorologija, hidrologija, biogeografija, dirvožemio geografija, geologija, geomorfologija; tarp visuomeninių – gyventojų geografija (demografija), miestų (urbanistinė) geografija, ekonominė geografija, politinė geografija (geopolitika), kultūrų geografija, rekreacinė geografija, transporto ir komunikacijų geografija, dabar dažnai minima medicininė geografija, visų geografinių disciplinų centre esanti kraštovaizdžio geografija ir daugelis kitų….  

 

Geografinio lango užduotispaskatins atidžiau ir sąmoningiau stebėti, tyrinėti kasdieninę aplinką, įvairiausius jos elementus, jų išraišką, ieškoti, kokių didesnių sistemų, plačiai, gal net globaliai vykstančių proecesų dalis jie yra, atpažinti, kaip viena kitą veikia skirtingos sferos, kokius įdomius, unikalius erdvinius darinius sudaro. Tikimės, kad aktyvus stebėjimas leis geriau suprasti žmogaus ir gamtos tarpusavio ryšius ir vietą, kurioje gyvename, atskleis įdomių galimybių, paskatins tinkamiau tvarkytis.

 

„Geografijos naktis”– tai tarptautinė geografinių renginių platforma, kurią inicijuoja Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas, Europos geografinių asociacijų organizacija EUGEO. Lietuvoje ją globoja Lietuvos geografų draugija.

Europos geografijos naktis pirmąkart surengta Kroatijoje, Zadare 2016 m.. Šiemet akcija turėjo apimti visus žemynus, tačiau dėl Covid-19 pandemijos nebegalėjo būti koordinuojama. Visgi, virtualūs renginiai vyks Italijoje (2 iš numatytų 52 renginių 25-iose vietovėse), Ispanijoje (1), Slovėnijoje (vyks 2 konkursų apdovanojimai), Graikijoje (Atėnuose).

 

Lietuvoje 2020 m. balandžio 3 d. be LGD akcijos “Geografinis langas” kviečiame dalyvauti ir kituose puikiuose geografiniuose renginiuose!

  • Labai linksmai praleisti dieną siūlo ir “Kramtyk geografiją” pusryčiams, pietums, vakarienei ir naktypiečiams patiekalus ruošia Daiva Kruliauskienė iš Kruonio gimnazijos https://z-m-www.facebook.com/events/525126798414774/
  • Kazitiškio bibliotekos facebook paskyroje https://www.facebook.com/www.ignalinosvb.lt/bus galima atsakyti į viktorinos “Kas šalia mūsų” klausinmus, kuriuos mums parengė Rasa Trubilienė iš Kazitiškio bibliotekos.
  • VIlkaviškio Atvirame jaunimo centre nuo 18 val. vyks virtualus renginys “Mano gimtasis kraštas” https://www.facebook.com/events/903474140075878/ kurio dalyviai prisimins, kur ėjo/važiavo/sportavo/užsisakė maisto išsinešti ir pan. Vilkaviškio mieste ar rajone. Tikimasi kartu surati dažniausiai lankomas vietas, stebėti, kaip toli keliaujama karantino metu ir kuri vieta Vilkaviškio rajone šiuo metu populiariausia.Šį renginį organizuoja Rasa Venclovė.
  • Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija savo FB paskyroje organizuoja viktoriną, skirtą parko kraštovaizdžio gamtinių vertybių mėgėjams, kviečia atsakyti į klausimus po fotografijomis komentaruose iki pirmadienio, dalintis panašiais vaizdais.

 

Nors neturime tikslios informacijos, tikime, kad renginių bus ir daugiau – o kuo daugiau, tuo linksmiau!

 

Pernai, 2019 m. balandžio 5-ąją įvyko daugiau nei 100 renginių 12-oje Europos šalių (iš jų vien Italijoje 51) ir 7-iose šalyse už Europos ribų – Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Lietuvoje – 10 renginių, kuriuose iš viso dalyvavo virš 1300 žmonių, daugiausiai – moksleivių, mokytojų.

 

Daugiau informacijos: www.lgd.lt;FB Lietuvos geografų draugija #Geografinislangas

Klauskite: dr. Giedrė Godienė, g.godiene@gmail.com, FB Giedrė Godienė

VU CHGF Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros dėstytoja,

Lietuvos geografų draugijos viceprezidentė