Vietovardžiai įtraukti į Nematerialus kultūros paveldo vertybių sąvadą

Vietovardžiai – viena iš žodinės tradicijos formų, kurie nuo šiol įtraukti į LR Kultūros ministerijos Lietuvos nacionalinio kultūros centro tvarkomą Nematerialus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Lietuvos geografų draugija drauge su Etninės kultūros globos taryba, Lietuvių kalbos institutu ir Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu 2019 metais pateikė paraišką ir buvo patvirtinta tarp dešimt kitų naujų sąvado vertybių.

Nematerialus kultūros paveldas – gyvas, perduodamas iš kartos į kartą, telkiantis, suteikiantis tapatybės jausmą. Vietovardžiai yra mūsų žodžio atminties saugotojai. Jie tampriai susiję su mūsų kalba, istorija ir geografija – upėmis, upeliais, ežerais, kalvomis ir slėniais, augalais, gyvūnais, žmonių gyvenimo būdu ir veiklomis. Kodėl toks vietovardis atsirado kartais galime spėti vien apžvelgę kraštovaizdį, bet neretai tenka patikėti pasakojimais senolių ar užrašytais padavimais. Carinės Rusijos ir sovietmečiu nuo mūsų šalies žemėlapio buvo drastiškai „trinami“ vietovardžiai, nacionalizuojant žemes ir vykdant melioraciją. Dabar vietovardžiai nyksta išsikeliant gyventojams, mažėjant žmonių, trūkinėjant ryšiams tarp kartų ir silpstant vietos pajautai.

Senųjų valsčių žemėlapių ir juose esančių vietovardžių tyrimo ėmėsi LGD narė, VU Geomokslų instituto  doc. dr. Filomena Kavoliutė, kuri vėliau viena pirmųjų pradėjo viešai ir garsiai kalbėti apie naikinamą vertybę. Visuomenės susidomėjimas vietovardžiais, jų išsaugojimo reikšmės suvokimas išaugo LR Seimui 2019 m. paskelbus Vietovardžių metais. Tais pačiais metais F. Kavoliutė, padedant Lietuvos geografų draugijos bendruomenei, išleido knygą „Žemė prašo nepamiršti vardų: mūsų mirusių kaimų knyga“. 

Šiandien pagrindiniai vietovardžių atminties saugotojai yra vietos bendruomenės, kurios buriasi, kad įamžintų išnykusius vietovardžius, siekia sugrąžinti sunaikintą paveldą, puoselėja gyvąją tradiciją.

2020 metais kovo mėnesį planuota šventiniame renginį įteikti sertifikatą liudijantį, kad vietovardžiai įrašyti į nacionalinį sąvadą, deja visuotinis karantinas pakoregavo ne tik datą, bet ir svečių skaičių renginyje.  Uždaras  renginys įvyko liepos 2 d. Vilniaus rotušėje. Iškilmių dalyvius sveikino ir sertifikatus teikė LR kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa ir Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvado komisijos pirmininkė Daiva Vyčinienė.

Visa geografų bendruomenė sveikiname dr. Filomeną Kavoliutę ir bendražygius iš Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvių kalbos instituto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto. Džiaugiamės drauge, nes kiekvienas suprantame, kad geografiniai objektų vardai yra mūsų gyvenimo dalis, kurią turime puoselėti ir perduoti kitai kartai, tuomet tai bus gyva tradicija, puoselėjama ir ateityje.

Visą šventinį renginį galite peržiūrėti čia (Vietovardžiai nuo 25 minutės):  https://www.facebook.com/liaudieskulturoscentras/videos/266643591306511/

Visą Nematerialus kultūros paveldo vertybių sąvadą galite peržiūrėti čia:  http://savadas.lnkc.lt/bylos.html

 

Parengė Genovaitė Kynė