Rugsėjo 12 d. Klaipėdos universitete profesoriaus Stasio Vaitekūno vardo auloje buvo įteikta pirmoji Lietuvos geografų draugijos įkūrėjo prof. Kazio Pakšto premija, kurią įsteigė Lietuvos jūrų muziejus, pagerbiantis Kazio Pakšto asmenybės palikimą ir puoselėjantis Lietuvos, kaip jūrinės valstybės idėją.
Renginio metu dažnai skambėjo profesoriaus Kazio Pakšto citatos, skirtos jūrai, Lietuvai, jūrinei kultūrai: „Svarbiu Lietuvai tarpukario laikotarpiu profesorius Kazys Pakštas ragino atsisukti veidu į jūrą visą Lietuvos tautą, suvokti jūros politinę, geopolitinę, socialinę ir kultūrinę reikšmę“.
Lietuvos geografų draugija šiam konkursui pateikė du darbus:
Klaipėdos universiteto Visuomenės geografijos ir GIS taikymų absolvento Lauryno Urbiko magistro darbą „Vandens turizmo plėtros geografija Kuršių marių pakrančių regione: nuo retrospektyvos iki strateginio planavimo“ (darbo vadovas doc. dr. Eduardas Spiriajevas)
Vilniaus universiteto Geografijos ir teritorijų planavimo magistro Lino Mindaugo Strakšio darbą „Lietuvos politinis laukas centras-periferija aspektu (Prezidento rinkimų pavyzdžiu)“ (vadovas doc. dr. Rolandas Tučas).
Abu nominantai buvo apdovanoti atminimo dovanomis. Sveikiname juos!
Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė padėkojo visiems susirinkusiems į pirmąją tokią ceremoniją, ir akcentavo, kad Lietuvos jūrų muziejus jau labai seniai stebi Lietuvos mokslinį lauką, mato, kad stokojama dėmesio jūrinei temai ir todėl nusprendė įsteigti prof. Kazio Pakšto premiją.
Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus džiaugėsi, kad LJM kad atrado asmenybę, kurios svarbą pervertinti kad būtų sunku. Jis netgi pasiūlė premiją teikti profesoriaus Kazio Pakšto gimimo dieną, suteikiant jai daugiau džiugesio bei palinkėjo kūrėjams ir visiems susirinkusiems plėtoti jūrinę kultūrą.
LJM direktorės pavaduotojas, istorikas Romualdas Adomavičius pristatė profesoriaus Kazio Pakšto asmenybę ir gyvenimą. R. Adomavičius priminė, kad Lietuvos jūrų muziejuje yra įrengta ekspozicija „Jūrinė idėja Lietuvai“, kurią Kazys Pakštas ir suformulavo. Cituodamas profesorius K. Pakšto mintis apie jūrą, Romualdas Adomavičius pabrėžė jos svarbą: „Jūra – tai politinės galybės šaltinis kiekvienai tautai. Lietuvos orientacija į Vakarus – suteikia galimybę tapti aukštesnės civilizacijos centru. Kova su jūra yra sunkiausia, bet kartu ir vaisingiausia, ir visi čia susirinkę, kurie kūrė uostą, puikiai supranta, apie ką kalbama“.
Konkurso komisijos pirmininkas prof. dr. Vasilijus Safronovas pristatė darbų vertinimo komisijos narius. Jis pabrėžė, kad darbai buvo iš įvairių sričių, labai plataus spektro, ne visi susiję su Klaipėda. Tai rodo, kad ši tema sulaukė dėmesio ir tarp kitų sričių atstovų.
Pirmosios profesoriaus Kazio Pakšto premijos laureatais buvo pripažinti du jaunieji mokslininkai: Vytauto Didžiojo universiteto atstovė Agnė Gintalaitė už magistro baigiamąjį darbą „Tarp globalių tendencijų ir kultūrinio specifiškumo: Fuerteventūros lietuvių gyvenimo būdo migrantų tapatybė“ ir Klaipėdos universiteto doktorantas Valentinas Kulevičius už straipsnį „(Be)ieškant alternatyvų vokiečių dominavimui: jūrinės praeities konstravimas latvių ir lietuvių nacionalinėse istoriografijose“, publikuotą leidinyje „Journal of the Institute of Latvian History“. Sveikiname juos!